MENU

strona główna

położenie geograficzne

historia

gdów i okolice

rzeka raba

plan gdowa i mapa okolic gdowa

linki

ciekawostki

banery

galerie

archiwum

chat

NOWOŚCI
Chcesz dostawać informacje o zmianach na stronie - dopisz swój e-mail.


HISTORIA GDOWA

GDÓW rodowód swój wywodzi ze starożytności. Zabytki archeologiczne w okolicy Gdowa pochodzące z paleolitu, mezolitu i epoki brązu, świadczą o bardzo wczesnym zasiedleniu tych ziem. Na starożytność osady wskazuje istnienie grodziska, nazwa rzeki Raby, nazwa Gdowa, różniąca się pochodzeniem od nazw okolicznych wsi. Według słownika etymologicznego nazwa Gdów wywodzi się od słowa "gut" co oznacza zalesiony podmokły teren.
Osada położona na Pogórzu Wielickim, na skraju Puszczy Niepołomickiej, była początkowo wioską rybacką, zlokalizowaną nad Rabą i dużymi stawami leżącymi w pobliżu rzeki. Z czasem rozwija się w Gdowie rzemiosło, a fakt iż leżał on na skrzyżowaniu dróg prowadzących historycznym szlakiem z północy na południe i ze wschodu na zachód sprawił, że ważną rolę w życiu osady odgrywali kupcy, mający tu swoje sklepy, stragany, składy, prowadząc ożywiony handel z wędrującymi kupieckimi szlakami obcokrajowcami. Ten handlowo-kupiecki charakter Gdowa przetrwał wieki. Jeszcze w okresie międzywojennym słynne były tutejsze jarmarki.
Od czasów założenia osady, aż po połowę XIX stulecia władała tą ziemią szlachta, ciągnąc ile się dało korzyści z pracy mieszkańców, budząc swoim postępowaniem ich sprzeciw i bunty. Najgłośniejsze walki, największa rebelia chłopska w tych stronach miała miejsce w 1846 r. Bili się tu ze szlachtą chłopi dowodzeni przez Koryge i Kondelkę. W okresie powstania krakowskiego w 1846 r. w pobliżu Gdowa rozegrała się bitwa między powstańcami dowodzonymi przez pułkownika Suchorzewskiego, a oddziałem austriackiego pułkownika Benedeka do którego przyłączyli się podburzani przez niego chłopi z okolicznych wsi. Nastąpiła rzeź powstańców. W 1906 r. zwłoki 154 pomordowanych ekshumowano i pochowano na cmentarzu we wspólnym grobie, nad którym usypano kopiec, a w 1916 r. postawiono pomnik wyobrażający umęczona Polskę.
Hitlerowska nawałnica na Polskę nie ominęła Gdowa. 6.IX.1939 r. wkroczyli tu Niemcy, w dzień później na cmentarzu przybyły kolejne mogiły w których złożono zwłoki zabitych przez najeźdźców osób. Lata 1939 - 1945 to okres trudny, okres walki z okupantem o niepodległość o wolność. Młodzi gdowianie wędrowali do Partyzanckich oddziałów, w samym Gdowie działała konspiracyjna komórka Armii Krajowej, ginęli ludzie w hitlerowskich kazamatach, w obozach, w walce zbrojnej. Lecz i ten koszmar miał swój kres. W nocy z 20 na 21 stycznia 1945 r. Gdów został wyzwolony, zaczął się nowy okres w życiu miejscowości i jej mieszkańców.

BUTTONY



[Darmowa gra MMORPG]





NIEMODLIN - MOJE MIASTO . Serwis Informacyjny miasta i gminy NIEMODLIN



POLEĆ NAS

Powiadom znajomego o naszej stronie.

© webmaster: