MENU

strona główna

położenie geograficzne

historia

gdów i okolice

rzeka raba

plan gdowa i mapa okolic gdowa

linki

ciekawostki

banery

galerie

archiwum

chat

NOWOŚCI
Chcesz dostawać informacje o zmianach na stronie - dopisz swój e-mail.


GDÓW I OKOLICE

   Gdów i otaczające go tereny mogą poszczycić się ciekawymi zabytkami, jak również i ludźmi, którzy są związani z ziemią gdowską.

   Niewątpliwie największym zabytkiem Gdowa jest kościół z pięknym dzwonem i dzwonnicą z XIV w. wielokrotnie przebudowywany. W głównym ołtarzu umieszczona jest kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Gdowskiej nieznanego malarza, który spłoną w 1705r. Łączą się z nim legendy o cudownym uzdrowieniu w Gdowie króla Władysława III Warneńczyka, oraz o cudownym znalezieniu przez niego drogi w puszczy niepołomickiej, gdzie zabłądził w czasie polowania. Legendy te uwieczniono na dwóch obrazach, które to obrazy można oglądać w kościele gdowskim.

   W centrum Gdowa stoi pomnik ku czci "pamięci mieszkańców Gdówa i okolic poległych na frontach drugiej wojny światowej i pomordowanych w latach 1939-1945 w obozach koncentracyjnych, więzieniach i na terenach ziemi gdowskiej za udział w walce z okupantem hitlerowskim"

   Na ziemi gdowskiej znajduje się wiele ciekawych miejscowości, które warto zobaczyć:
W Bilczycach i Liplesie wznoszą się ładne, klasycystyczne dworki z połowy XIX w. z kolumnowymi gankami. W Krakuszowicach znajduje się prehistoryczny kurhan, którego pochodzenie nie zostało do tej pory wyjaśnione, miejscowa legenda głosi, że pochowany w nim został Krakus Młodszy, zamordowany przez swego brata Krakusa Starszego - legendarnego władcę Krakowa. W Wiatowicach stoi budynek podworski, którego trzon pochodzi z XVIII w. Jesienią 1793r przebywał w nim przygotowując powstanie Tadeusz Kościuszko(1746-1817), powtórnie 22/23.III.1794r - w przeddzień swej przysięgi na Rynku Krakowskim. W Hucisku mieszkał słynny na cały świat artysta - Tadeusz Kantor. W Pierzchowie urodził się Jan Henryk Dąbrowski(1755-1818) gdzie usypano mu pamiątkowy kopiec. Generał, uczestnik powstania kościuszkowskiego, utworzył Legiony Polskie we Włoszech, bohater hymnu narodowego. W Gdowie urodzili się także: Ludwik Solski, a właściwie Napoleon Ludwik Sosnowski pseudonim Mancewicz(1855-1965), polski aktor, reżyser, dyrektor teatrów krakowskich. Michał Grażyński (1855-1954), działacz polityczny okresu międzywojennego. Feliks Kopera (1871-1952), dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, historyk sztuki, profesor UJ.


W latach 1948-1949 wikariuszem w Niegowici był ks. Karol Wojtyła, od 1978r papież Jan Paweł II, obecnie jest tam jego pomnik, nigdzie na świecie nie ma posągu księdza Wojtyły, są za to liczne przedstawiające Ojca Świętaego Jana Pawła II. A przecież zanim został papieżem, był zwykłym księdzem. Jego kapłaństwo zaczęło się w Niegowici i dlatego pomnik musiał stanąć tutaj. Jest jedyny na całym świecie. Mamy na to gwarancję.

BUTTONY[Darmowa gra MMORPG]

NIEMODLIN - MOJE MIASTO . Serwis Informacyjny miasta i gminy NIEMODLINPOLEĆ NAS

Powiadom znajomego o naszej stronie.

© webmaster: