MENU

strona główna

położenie geograficzne

historia

gdów i okolice

rzeka raba

plan gdowa i mapa okolic gdowa

linki

ciekawostki

banery

galerie

archiwum

chat

NOWOŚCI
Chcesz dostawać informacje o zmianach na stronie - dopisz swój e-mail.


RZEKA RABA


   RABA - rzeka w południowej Polsce, dlugość 131,9 km, powierzchnia dorzecza 1537,1 km2. Płynie przez województwo małopolskie. Obszar źródłowy w Gorcach, w utworach fliszowych, na wysokości 780 mnpm., na zachodnim stoku Obidowej. Wypływa z okolic Sieniawy koło Rabki, a kończy bieg w Wiśle, w poblizu Uścia Solnego. Od źródeł do Myślenic - rzeka jest typowo górską wodą z kamienistym dnem. Poniżej zapory w Dobczycach także nie traci górskich cech, meandrując wartko po żwirowym podłożu. Bliżej ujścia płynie uregulowanym głębokim korytem, ale i tutaj trudno znaleźć typowo nizinne fragmenty rzeki.
Przepływa przez: Beskidy Zachodnie, Pogórze Zachodniobeskidzkie oraz zachodnią część Kotliny Sandomierskiej wpada do Wisły. Główne dopływy: Kaczanka, Krzyworzeka, Mszanka, Trzemeśnianka, Stradomka.
Większe miejscowości: Bochnia , Myślenice , Dobczyce , Rabka , Raba Niżna, Raba Wyżna, Chabówka , Mszana Dolna i Gdów.
Jest to dorzecze typowo górskie o gęstej sieci dopływów o dużych spadkach i wąskich dolinach.
Szlak kajakowy do Myślenic. W pobliżu Dobczyc zbiornik zaporowy zaopatrujący w wodę Kraków.
Rzeka Raba jest często odwiedzanym miejscem przez wędkarzy (do mostu w Gdowie jest to rzeka górska, poniżej mostu - nizinna), żyje tu wiele gatunków ryb, m.in. pstrąg, lipień, kleń, jelec, brzana, boleń (fot.3), okoń, troć(fot.3). W Gdowie i okolicy znajdują się też stawy (fot.1)w większości komercyjne, nad którymi wolny czas mogą spędzać amatorzy połowu m.in. karpi, szczupaków (fot.2), czy amurów

fot.1

staw na ul. Cegielnianej
BUTTONY[Darmowa gra MMORPG]

NIEMODLIN - MOJE MIASTO . Serwis Informacyjny miasta i gminy NIEMODLINPOLEĆ NAS

Powiadom znajomego o naszej stronie.

© webmaster: